úterý 25. ledna 2011

Rozpad největší africké země se blíží, jižní Súdán hlasoval pro samostatnost

O víkendu vyvrcholilo týdenní referendum v jižním Súdánu a všeobecně se má za to, že jeho výsledek, jenž má být oficiálně oznámen počátkem února, povede k rozdělení této největší africké země na dva samostatné státy. Mělo by se tak stát nejpozději v červenci.



Vypsání referenda bylo výsledkem mírové dohody, která ukončila občanskou válku mezi muslimským severem a křesťanským a aniministickým jihem země. Zahynuly v ní přes dva miliony lidí. Dohoda vyprší právě v červenci. Očekávané osamostatnění jihu s metropolí Džuba připraví Súdán o třetinu území a téměř čtvrtinu obyvatelstva.

V historickém všelidovém hlasování rozhodovaly téměř čtyři miliony registrovaných jihosúdánských voličů od 9. do 15. ledna. První předběžné výsledky v neděli podle očekávání potvrzují vůli tamních obyvatel po odtržení.

Problémem může být ropa

Na severu i jihu se již promýšlejí kroky k pokud možno hladkému a bezkonfliktnímu rozdělení země. Bude třeba hlavně vyřešit některé otevřené územní a hraniční otázky.

Otevřená je především otázka ropné oblasti Abyei na pomezí mezi severem a jihem. Právě tam je podle analytiků nejpravděpodobnější místo, kde by napětí mezi oběma částmi země mohlo vyústit v násilnosti. Vyřešit bude také třeba vytyčení hranic a ropná práva.

Súdánský prezident Umar Bašír a prezident poloautonomního jižního Súdánu Salva Kiir se prý v příštích dnech sejdou v Chartúmu a budou jednat právě o těchto otázkách.

Hlasování proběhlo v klidu

Čelný představitel Strany národního kongresu (NCP) Ibráhím Ghandúr již v pátek v Chartúmu prohlásil, že referendum o nezávislosti jižního Súdánu je z velké části regulérní a že jeho vládnoucí strana severního Súdánu bude respektovat jeho výsledek.

Zvláštní vyslanec USA v regionu Scott Gration krátce před ukončením referenda potvrdil, že bude-li referendum klidné a jeho výsledky budou uznány, mohly by USA škrtnout Súdán ze seznamu států, které podporují terorismus. Súdán byl na seznam zapsán v roce 1993 za to, že prý poskytoval útočiště mezinárodním teroristům včetně Usámy bin Ládina.

Podle komise pro referendum se účast v lidovém hlasování pohybovala kolem 83 procent ze čtyř milionů oprávněných voličů. Podmínkou platnosti referenda byla přitom účast šedesátiprocentní. Nebyly hlášeny vážnější incidenty ani podvody. S průběhem hlasování vyjádřil spokojenost i bývalý americký prezident Jimmy Carter, který vede misi zahraničních pozorovatelů v jižním Súdánu.

Jižní Súdán hlasoval pro samostatnost

Téměř všichni lidé, kteří se na jihu Súdánu účastnili referenda o jeho budoucnosti, hlasovali pro osamostatnění jižního Súdánu. S odkazem na tamní představitele o tom v pátek informovala BBC.

pátek 21. ledna 2011, 15:28 - Džuba

Podle vyjádření hlasovalo pro nezávislost 99 procent lidí. Oficiální výsledky ale budou vyhlášeny až příští měsíc. Pozorovatelé nicméně o nich nepochybují. Vedení jižního Súdánu však varovalo lid, aby s oslavami posečkal.

Vypsání referenda bylo výsledkem mírové dohody, která ukončila občanskou válku mezi muslimským severem a křesťanským a aniministickým jihem země. Zahynuly v ní přes dva milióny lidí. Dohoda vyprší právě v červenci.Prezident Umar Bašír dříve uvedl, že rozdělení největšího afrického státu bránit nebude.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Konec Blog.cz a přesun na Blogger.com

Tak píši sem s těžkým srdcem svůj poslední článek pro doménu jolie.blog.cz. Bylo to krásných 12 let, spousta práce, ale i zábavy. Jak jste s...